Inteligentní domácí systém

Pět obvyklých chyb při výběru bezdrátového systému inteligentního domu
Jaké jsou nejčastější chyby, které zákazníci dělají při výběru bezdrátového systému inteligentního domu? Řekneme vám, jak se vyhnout typickým chybám.
Systémy inteligentního domu jsou stále populárnější a stále více a více lidí na celém světě chce udělat ze svého domu dům inteligentní. Analytici ABI Research před nedávnem spočítali, že se do roku 2022 zvýší prodej systémů pro inteligentní dům ve srovnání s rokem 2018 více než dvojnásobně. Díky moderním bezdrátových technologií je instalace a nastavení inteligentních zařízení mnohem snazší. Scénáře automatizace domácnosti lze vytvořit v jednoduchých aplikacích na chytrém telefonu nebo tabletu. A tak zatímco dříve mohli inteligentní dům postavit pouze odborníci, nyní si s tímto úkolem poradí kdokoli, a není nutné mít zvláštní technické dovednosti. Nastavit provoz systému sice není nijak obtížné, ale jsou tu jiná úskalí. Zde je tedy přehled pěti nejčastějších chyb a návod, jak se jim vyhnout.
CHYBA 1. Volba nekompatibilních komponent na základě různých standardů inteligentního domu
Stejně jako řada jiných trhů s high-tech technologiemi i inteligentní dům se stal bitevním polem několika nekompatibilních standardů. Dnes si na trhu konkurují Z-Wave, ZigBee, Thread, Bluetooth Low Energy (BLE) a bezdrátové technologie Wi-Fi. Z pohledu analytiků je jich ještě více, ale těchto pět technologií je dnes nejrozšířenější.

Hlavní pravidlo pro začátečníky: při koupi ovladačů, senzorů a aktuátorů (akčních členů) pro inteligentní dům dbejte na to, aby všechny měly stejný standard. Jaký vybrat? O to se vedou neutuchající spory: každá technologie má svá technická specifika, plusy a mínusy.
Naše rada je vybrat technologii, která zaručuje přinejmenším:

● největší výběr komponent k chytrému domu;
● plnou kompatibilitu zařízení od různých výrobců.


Pokud jsou splněna obě tato kritéria, můžete vybírat z co nejširší škály zařízení. Budete s jistotou vědět, že výrobky různých značek mohou fungovat společně. V současnosti je nejlepší technologií v obou těchto oblastech Z-Wave, kterou využívá více než 700 světových výrobců.
CHYBA 2. Volba komponent se stejným standardem, které jsou však nekompatibilní, co se týče radiové frekvence
Máte tedy vybrán standard inteligentního domu, koupili jste si startovací automatizační sadu a nyní k ní chcete přidat další komponenty. Čemu byste měli věnovat pozornost při výběru?

Důležitou nuancí je rozsah rádiových frekvencí, na nichž zařízení pracují. Pracovní frekvence se mohou lišit dokonce v rámci jednoho standardu. Vše záleží na státu, pro který byl vyroben ten či onen komponent. Například, v Číně je to 868,42 MHz, a v USA 908,42 MHz. Protokol ZigBee funguje ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz ve většině zemí. Některá zařízení ZigBee v Číně však využívají frekvenci 784 MHz; v zemích EU používají 868 MHz, a v USA a v Austrálii 915 MHz. Většina zařízení ZigBee ale v těchto zemích pracuje také ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz.
CHYBA 3. Honba za nízkou cenou
Šetřit se musí s rozumem. Při nákupu levnějších komponent z Číny je nutné věnovat pozornost vlastnostem zařízení, nejen jejich kompatibilitě a frekvenci, ale také úrovni kompatibility, frekvence atd.

Jedním z problémů je absence angličtiny v mobilní aplikaci pro nastavení inteligentního domu. Bez ní bude přidání nových zařízení, vytváření scénářů automatizace a řízení inteligentního domu složitý proces.

Druhým problémem je nekompatibilita smart zařízení s evropskými zásuvkami bez speciálních adaptérů.

Třetím rozšířeným problémem je nekompatibilita zařízení od různých výrobců i v případech, kdy používají stejný standard a radiovou frekvenci. Čínské společnosti to často dělají záměrně, aby jejich ovladače nemohly být připojeny k senzorům jiných výrobců.

CHYBA 4. Nákup pouze části nezbytných součástí inteligentního domu
I v jednoduchých scénářích automatizace domácnosti je zapojeno několik zařízení zároveň. Například, pro automatické rozsvícení v prostoru u vchodu je potřeba pohybové čidlo, světelné čidlo a dále stmívač nebo chytrá lampa. Když vynecháte čidlo osvětlení, bude se světlo v místnosti rozsvěcet i ve dne, když to není potřeba.

Proto když plánujete systém inteligentního domu, snažte se ujasnit si základní varianty jeho využití a rovnou nakupte všechny potřebné součásti. Nebudete pak muset ztrácet čas doplňováním chybějících zařízení do systému a s tím související rekonfigurací bezdrátové sítě a úpravami scénáře.
CHYBA 5. Nákup doplňkových zařízení
Systém ovladačů a několik senzorů, jež jsou součástí jedné ze startovacích sad, vám umožňuje vytvořit několik jednoduchých scénářů fungování. K chybám při nákupu doplňkových zařízení nejčastěji dochází ve fázi přípravy systému. Například, když je ve vašem domě centrální vytápění a Vy nevyužijete elektrické přímotopy.

V takovém případě není nutné kupovat chytrý termostat. Stává se však, že v první fázi jsou zakoupena zbytečná zařízení. Řekněme, například, že si krátkodobě pronajmete byt a chcete jej automatizovat. V takovém případě nemá smysl kupovat stmívače zabudované do zásuvek a vypínačů, je lepší koupit zařízení, která se dají snadno rozebrat a vzít s sebou při stěhování.
Pří výběru komponent systému inteligentního domu se snadno můžete vyhnout veškerým chybám. Stačí získat základní znalosti o standardech bezdrátového spojení pro systém chytré domácnosti a předem zjistit možnosti využití systému inteligentního domu. Kdykoli nás můžete oslovit a my vám pomůžeme v jakékoli fázi vyřizování objednávky.
Fincraft Capital používá technologii cookies pro lepší online zážitek.
Souhlasím
Close

KONTAKTUJTE NÁS

Kontaktujte nás jakýmkoli způsobem, který je pro vás vhodný

POJĎME PRACOVAT
SPOLEČNĚ

Naše společnost poskytuje individuální přístup ke každému z našich zákazníků.
TELEFONNÍ ČÍSLO
E-MAIL ADRESA
NAŠE UMÍSTĚNÍ
Bilkova 855/19, Stare Mesto, 110 00 Prague 1
IČO 08570493